XIII Międzynarodowa Wystawa w Katowicach 29.03.2008 - Reportaż z ringu jamników krótkowłosych

Międzynarodowa wystawa organizowana corocznie przez katowicki oddział ZKwP odbyła się na terenie "Spodka". Jamniki szorstkowłose były oceniane przez Pana Hansa v.d. Berga na płycie głównej, a długo i krótkowłose na antresoli. Te ostatnie sędziował niemiecki arbiter, słynący z kontrowersyjnych opinii, Pan Sieghart Muthsam.

Na pierwszy ogień poszły jamniki długowłose - i o ile nikogo nie zaskoczył wybór Zwycięzców Młodzieży (FENDI i FABIOLA - rodzeństwo miotowe z hodowli Słodki Urwis) oraz Najlepszego Psa i Suki w standardach (SANTORINI ¦wiatołdycz i ADŻANTA Z Kasztanowej Chatki) - to w odmianie króliczej BOB przyznany rudej suczce Gartnerlunden's AIDA z Danii był dla większości zaskoczeniem.

Jamniki krótkowłose weszły w ring z kilkunastominutowym opóźnieniem. Najmniej licznie reprezentowaną rasą były jamniki królicze - zgłoszono tylko dwa psy: rudego FILONa z Włoch, który po porównaniu z naszym czarnym podpalanym AMORem Znak Wegi, otrzymał CWC, NDPwR, CACIB i BOB, a następnie w konkurencjach finałowych został Zwycięzcą Grupy IV.

Zwycięzcą Rasy i zdobywcą CACIBa wśród miniatur został również rudy pies, tym razem z Czech - CIDER of Dachshaus. Polski champion z hodowli Jamnicza Ostoja DUX DUKAT tym razem musiał się zadowolić oceną doskonałą bez tytułu, za to ruda suczka Duchwood's QUEEN FOR DUX DUKAT będąca w rękach tych samych właścicieli Państwa Piotrowskich została NDSwR, pokonując PTYSIĘ z hodowli Basta, która otrzymała Res. CACIB. W klasie szczeniąt pokazała się po raz trzeci na ringu 7,5 miesięczna suczka ex Sentia SHOW ME PLEASE i otrzymała ocenę WO, co otworzyło jej drogę do konkurencji finałowych podczas których pokonała wielu konkurentów m.in. doga niemieckiego, sznaucery, leonbergera, by ostatecznie wywalczyć I BIS Puppy.

Najwięcej kontrowersji wywołała ocena krótkowłosych standardów. Już na samym początku z oceną bardzo dobrą zszedł z ringu pies z klasy pośredniej - Delbruggers QUAX. Klasę otwartą wygrał czarny podpalany CYRANO Jamnicza Łapa, użytkową marmurkowy EFENDI EXI z hodowli Jamnicza Ostoja (w porównaniu z GANDARem Klan Ady Łowczyni - dosk. 2). W wyrównanej walce w klasie championów zwyciężył WEZYR Klan Ady Łowczyni pokonując Int.Ch. CIAPKA Tasiemkowa Mafia i Ch. MISA Z Pisarskiej Wsi. W porównaniu o CACIB, sędzia wybrał CYRANa z hodowli Jamnicza Łapa, WEZYR zaś otrzymał Res.CACIB.

Wśród młodzieżowych suk zwyciężyła czekoladowa FANY z Henebrek, lokatę 2-gą z oceną doskonałą otrzymała ruda HASTA Ze Strasznego Zamku, a czarna podpalana BALBINKA Jamazja została oceniona na "bdb".

W klasie pośredniej zwyciężyła GARDA CARDA Klan Ady Łowczyni w konkurencji z FIONˇ Z Pisarskiej Wsi, która otrzymała ocenę bardzo dobrą. Klasę otwartą wygrała AURA z hodowli Ród Dumy Tary. Po porównaniu dorosłych suk sędzia przyznał CACIBa GARDZIE, AURA otrzymał Res. CACIB. Do porównania o BOB wyszli CYRANO, FANY oraz GARDA i ku zadowoleniu rzeszy zgromadzonych przy ringu miłośników rasy - GARDA CARDA Klan Ady Łowczyni zwyciężyła w tym pojedynku.

Organizację wystawy oceniam jako wzorową, atmosfera wśród wystawców była bardzo miła i serdeczna. Oddział Katowice ufundował przepiękne puchary dla Najlepszych Dorosłych Suk i Psów w Rasie, a hodowla Klan Ady Łowczyni pamiątkowy medal dla Najlepszej Suki Jamnik Krótkowłosy Miniaturowy w klasie szczeniąt oraz puchary dla Najlepszego Juniora w krótkowłosych standardach oraz Zwycięzcy Grupy IV. Tegoroczni zdobywcy CACIBów otrzymali nominacje na CRUFTa - tym, którzy pojadą życzę tego, by godnie reprezentowali nasze polskie jamniki, które z roku na rok - mamy coraz lepsze.

Mam nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się w równie szerokim i miłym gronie na XIV Międzynarodowej Wystawie w Katowicach.

Małgorzata Karwowska


CARDA GARDA KLAN ADY ŁOWCZYNI


CIAPEK TASIEMKOWA MAFIA


CIDER OF DACHSHAUS


CYRANO JAMNICZA ŁAPA


DELBRUGGERS QUAX


DUCHWOODS QUEEN FOR DUX DUKAT


EFENDI EXI JAMNICZA OSTOJA


EX SENTIA SHOW ME PLEASE


FANY Z HENEBREK


FIONA Z PISARSKIEJ WSI


GANDAR KLAN ADY ŁOWCZYNI


HASTA ZE STRASZNEGO ZAMKU


MISO Z PISARSKIEJ WSI


PSY CHAMPIONY


PTYSIA BASTA


WEZYR KLAN ADY ŁOWCZYNI