Krajowa Wystawa Psów Rasowych w Radomiu - 25.05.2008

Na krajową wystawę psów w Radomiu zorganizowaną na murawie stadionu "START" łącznie zgłoszono około 900 psów. Jadąc na miejsce dowiedziałam się, iż żaden z wystawców nie otrzymał drogą pocztową numeru startowego i wszyscy będą je odbierać w Sekretariacie Wystawy. Mimo moich obaw z tym związanych, wydawanie numerów poszło bardzo sprawnie i obyło się bez przepychanek czy niesnasek pomiędzy wystawcami spieszącymi na ring, by zdążyć na ocenę. Oprócz numeru startowego każdy wystawiający otrzymał w sekretariacie pamiątkowy medal upamiętniający XX-lecie Oddziału Radomskiego, katalog... oraz komplet dokumentów - dyplom i czystą kartę oceny, które trzeba było samemu zanieść na ring. Wspominam o tym, by przyszłoroczni wystawcy wybierający się do Radomia nie byli zaskoczeni tak jak ja i potraktowali wręczenie teczki z dokumentami psa jako lokalny zwyczaj towarzyszący tej wystawie od lat.

Ze względu na niesprzyjającą aurę, większość wystawców zaopatrzyła się w namioty ogrodowe lub parasole, chroniące równie skutecznie przed deszczem, jak i zaciekawionymi spojrzeniami zwiedzających wystawę. Na szczęście organizatorzy zadbali o odpowiednią wielkość i rozplanowanie ringów, więc pomimo dużej ilości różnokolorowych pawilonów, każdy zainteresowany mógł w miarę swobodnie oglądać przebieg oceny psów interesującej go rasy.
Wielkie brawa należą się również za odpowiednie przygotowanie murawy, na której byli prezentowani nasi pupile - trawa była dokładnie przystrzyżona, więc nawet najmniejsze pieski mogły pięknie się pokazać w ruchu, a nie brnąć przez sięgające im do polowy wysokości chaszcze jak to bywa na niektórych plenerowych wystawach.

Jamniki oceniała w ringu polska sędzina Pani Maria Bruska. Nie było ich wiele, mogę nawet zaryzykować stwierdzenie, iż w ciągu trzech lat, podczas których czynnie biorę udział w wystawach, nie spotkałam się osobiście z mniejszą stawką gr. IV. Nie zgłoszono ani jednego jamnika krótkowłosego standardowego, co już samo w sobie jest pewnym ewenementem. Tak niską frekwencję usprawiedliwiam faktem, iż radomska wystawa została zorganizowana w czasie tzw. długiego weekendu i zapewne część hodowców w tym czasie przebywała z rodzinami na urlopach.
Sędziowanie rozpoczęło się punktualnie od oceny jamników długowłosych króliczych. W klasie pośredniej zaprezentowano Młodzieżową Championkę JOLIE ¦wiatołdycz, która otrzymała CWC, a następnie w porównaniu z suką z klasy otwartej SZNURECZEK Brzdąc (która również uzyskała CWC) NDSwR oraz BOB.
Jako pierwszy przedstawiciel rasy jamnik długowłosy miniaturowy pokazał się pies w klasie młodzieży - KARO z Żywieckiej Kotliny. Otrzymał ocenę doskonalą z lokatą pierwszą, bez tytułu. Suka z klasy młodzieży DOLCE VITA Ani Mru Mru - ocena doskonała i Zwycięstwo Młodzieży. Czarny podpalany pies z klasy otwartej KOPEREK Ju Lin otrzymał CWC, NDPwR oraz został Zwycięzcą Rasy. Dodam, iż tego dnia ukończył Championat Polski i z tego powodu serdecznie gratuluję jego właścicielowi.
Jamniki długowłose standardowe zaprezentowały się w stawce 2 psów. ARES z hodowli Dagi Dog otrzymał ocenę WO i tytuł Najlepszego Szczenięcia w Rasie, a FENDI Słodki Urwis Zwycięstwo Młodzieży, NJwR oraz BOB.
Jedyna przedstawicielka krótkowłosych na tej wystawie, 9-miesięczna miniaturowa suczka ex Sentia SHOW ME PLEASE otrzymała swoje pierwsze Zwycięstwo Młodzieży, tytuł NJwR oraz BOB.
Następnie w ringu zaprezentowano jamniki szorstkowłose królicze. BOB, tytuł NDPwR oraz wniosek CWC otrzymał pies z klasy championów FILON ze Szkolnej Górki. Młodzieżowa suczka BRENDA Tapsaga uzyskała Zwycięstwo Młodzieży i NJwR.
W szorstkowłosych miniaturach zgłoszono tylko psa i sukę w klasie młodzieży. HIPCIO Brzdąc i ZORKA z Psiego Dworu otrzymali po Zwycięstwie Młodzieży. Sędzina nie przyznała w tej rasie tytułu NJwR oraz nie wybrała Zwycięzcy Rasy.
Szorstkowłose standardy na tej wystawie były reprezentowane również przez tylko dwa jamniki - psa FIGLA z Miscanthusowych Pól, który otrzymał CWC, NDPwR oraz BOB i młodzieżową suczkę ANDI z hodowli Herbu Wąsacz, która uzyskała tytuł Zwycięzcy Młodzieży.

Na tym zakończono ocenę jamników w ringu i pozostało tylko oczekiwanie na finały. Ze względu na fatalną pogodę doczekali ich tylko ci najbardziej wytrwali.
Reprezentantem na BIS Juniorów z grupy IV został wybrany długowłosy standard FENDI Słodki Urwis i ku naszej radości wywalczył II BIS Junior.
Następnie dokonano wyboru BOG IV. Ku mojemu cichemu rozczarowaniu BOG nie wybierała Pani Maria Bruska, która tak kompetentnie posędziowala tego dnia jamniki w ringu. Zastąpiła ją sympatyczna Pani sędzina Anna Rogowska. Ostatecznie BOG gr. IV wyglądał tak:
BOG III ex Sentia SHOW ME PLEASE - Km
BOG II JOLIE ¦wiatołdycz - Dk
BOG I - FENDI Słodki Urwis - Ds

FENDI, pies wystawiany jeszcze w klasie młodzieży, prezentował się tego dnia niesamowicie efektownie, przyciągał wzrok sędziów i był godnym reprezentantem grupy IV na BIS, gdzie również został zauważony...
Ostatecznie na radomskiej wystawie rudowłosy standard z hodowli Słodki Urwis stanął jako trzeci na tym najważniejszym podium. Serdecznie gratulujemy hodowcy i zarazem właścicielce Małgosi Pawluczuk olbrzymiego sukcesu jej młodego wychowanka!

Relację przygotowała: Małgorzata Karwowska
Zdjęcia sygnowane: Agata Ciesielska, której serdecznie dziękujemy.
Dagi Dog DS

Najlepsi Juniorzy
BIS Junior
ex Sentia SHOW ME PLEASE BOG III
FENDI Slodki Urwis BOG
BIS