Międzynarodowe Wystawy Psów Rasowych w Wilnie 1-2 sierpnia 2008

Od czego by tu zacząć? Pewnie najlepiej od początku? Ale tyle wrażeń, emocji, że boję się coś pominąć.

Małgosia Karwowska "rzuciła" link do wileńskich wystaw. 2xCACIB w dwa dni to kusząca propozycja! Szybko zawiązała się grupa chętnych i coś trzeba było z tym zrobić.
Gosia, okazała się doskonałą organizatorką. Szybko zarezerwowała hotel, zorganizowała transport. Jedziemy!
31 lipca, nocą, kiedy większość ludzi śpi już spokojnym snem, my z naszymi psami i niezbędnym ekwipunkiem pakujemy się do luksusowego Busa. Podróż mija szybko i przyjemnie w klimatyzowanym aucie i nad ranem podziwiamy już widoki Litwy.
Ola zwraca uwagę, na brak ogrodzeń przy domach. Żadnych płotów, bram, co oczywiście uznajemy za niepraktyczne, bo nie można wypuścić psów, żeby sobie bezpiecznie pobiegały.
Kolejna niespodzianka, to pytanie o czas. I tu z Olą podajemy dwie różne informacje. Szczęśliwie w moim telefonie, automatycznie zmieniła się godzina.
Dojeżdżamy na miejsce. Mamy sporo czasu, więc wyprowadzamy psiaki na spacer, przebieramy się i ruszamy w obszerne hale LITEXPO.

Powoli hale zapełniają się ludĽmi i psami. Ponieważ na ringu długowłosych, jako pierwsze oceniane są Owczarki środkowoazjatyckie i Kaukaskie, przenosimy się pod ring krótkowłosych. Milej, bezpieczniej i sami swoi.
Jamniki krótkowłose ocenia Zsuzsanna Petik z Węgier. Pierwsze w ring wchodzą standardy, gdzie w klasie młodzieży jest "nasza" suczka, RUSSKIY ASSORTI'C INTRYGA (wł. A Dembiniok), która wygrywa swoją klasę z KESKI-MAAN MINERVA.W klasie użytkowej, kolejna polska suczka ChPl FANTAZJA Basta (D. Witkowskiej), a klasie championów BIJOU Basta, z konkurentką Ch.Fin KESKI-MAAN EOWYN. Zwycięsko z tej rywalizacji wychodzi BIJOU. Brawo! Rozgrzewamy nasze ręce! W porównaniu o rasę, węgierska sędzina wskazuje FANTAZJĘ!
Pora na jamniki królicze. Tu mamy jedną reprezentantkę EX SENTIA SHOW ME PLEASE, Małgosi Karwowskiej, która w klasie młodzieży otrzymuje V2, ustępując JUMALI PRIMA VENATOR FORTIS. Buuuuu, pierwsza porażka!!!!!!! Aczkolwiek jak to brzmi? Ocena doskonała, lokata druga i porażka? Na dokładkę na wystawie międzynarodowej.
W miniaturach krótkowłosych, nie mamy "swoich", więc przejdę do tego co najbardziej interesujące. Jamniki szorstkowłose standardowe. Polską ekipę reprezentują: w klasie młodzieży ROMANCHI Arkansas I. i A. Małeckich, w championach EX SENTIA BRAZOS SKI ALMOND JOY M. Kubickiej i w klasie otwartej suk EX SENTIA BRAZOS SKI MILKYWAY również I. i A.Małeckich. BOB dla EX SENTIA BRAZOS SKI ALMOND JOY!
Nadchodzi powoli, czas oceny długowłosych zjawiają się Ela Bogusławska-Przybysz z ALUZJˇ Ani Mru Mru i Dagmara Oraczewska, która tym razem przyjechała towarzysko. Długowłose ocenia V. Ivanischeva z Rosji.
Przed Fendim psy w młodzieży, dwaj bracia miotowi z estońskiej Hodowli Kuldne, czarny i rudy. Wygrywa rudy RAIMONDO LUX.
Kolej na nas. Mamy w klasie litewskiego psa SAPRAS RUDE. FENDI Słodki Urwis, schodzi z V2. Buuuuuu!!! Po nas jeszcze 2 psy z hodowli Sensatia Pitera VOROTILA I BLOCK BUSTER. CACIB dla VOROTILA.
Suczki zaczyna w klasie młodzieży Sensatia Pitera ZOLOTAYA WALUTA, potem w pośredniej FABIOLA Słodki Urwis M. Mysiary, która dostaje swojego pierwszego zagranicznego CACIB-a. Brawo!!!
Po nas miniatury długowłose. Tu mamy jednego reprezentanta Ch.Pl Evasion LANCELOT A. Sękowskiej-Miros, który w porównaniu o rasę, ustępuje Caelestis ZYPRESS.
W królikach ALUZJA ANI MRU MRU V2.

Przenosimy się pod ring honorowy.
Najbardziej oczekiwaną przez nas konkurencję, wybór BOG, sędziuje Lena Stalhandske i ku naszej ogromnej radości, pierwszy BOG dla FANTAZJI Basta, drugi EX SENTIA BRAZOS SKI ALMOND JOY, trzecia Caelestis ZYPRESS. Dwa "nasze" jamniory na pudle!!!!!!!
Ale to nie koniec dnia, przed nami Best In Show. Chyba już nikogo nie słychać na hali, prócz nas. FANTAZJA Basta, na fali gromkich oklasków wpłynęła na drugie miejsce!!! Uffff, co za dzień, już mnie nawet porażka Fendiego nie boli, bolą ręce.
Jedziemy do hotelu.

Drugi dzień, jakoś szybko się zaczął i znowu jesteśmy na wystawie.
Krótkowłose ocenia V. Ivanischeva. Wyniki podobne do dnia poprzedniego, z tą różnicą, że królicza EX SENTIA SHOW ME PLASE, bierze "odwet" i to z nawiązką, pokonując wczorajszą konkurentkę i biorąc BOB na deser! A FANTAZJA Basta, w porównaniu o rasę, ustępuje BIJOU Basta.
Długowłose jamniki ocenia niemiecka sędzina H.Assenmacher-Feyel. Tutaj wyniki jak dnia poprzedniego. Zawiązujemy z Elą Klub Drugich. Czekamy na finały.

Wyboru BOG dokonuje V. Ivanischeva. Ręce i gardła mamy rozgrzane.
Ostatecznie grupę wygrywa BIJOU Basta, a EX SENTIA BRAZOS SKI ALMOND JOY, zamienia się miejscami Cealestis ZYPRESS, zajmując tym razem trzecie miejsce.
A oto osiągnięcia Polskich jamników:

  • RUSSKIY ASSORTI'C INTRIGA: 2xCAC Junior, 2xBOB Junior, Junior Baltic Winner 2008
  • FANTAZJA Basta: 2xCAC, CACIB, R. CACIB, BOB, BOG, II BIS!
  • BIJOU Basta: 2xCAC, N, CACIB, R.CACIB, BOB, BOG, Baltic Winner 2008
  • EX SENTIA SHOW ME PLEASE: J.CAC, BOB Junior, BOB, Junior Baltic Winner 2008
  • ROMANCHI ARKANSAS: 2xJ.CAC
  • EX SENTIA BRAZOS SKI ALMOND JOY: 2xCAC, 2xCACIB, 2xBOB, II BOG, IIIBOG, Balitic Winner 2008
  • EX SENTIA BRAZOS SKI MILYWAY: 2xCAC, 2xCACIB, Balitc Winner 2008
  • FABIOLA Słodki URWIS: 2xCAC, 2xCACIB, Baltic Winner 2008
  • Evasion LANCELOT: 2xCAC, , 2xCACIB, Baltic Winner 2008
  • FENDI Słodki Urwis i ALUZJA Ani Mru Mru 2xdosk/II
W tym miejscu, bardzo serdecznie gratuluję osiągnięć całej, naszej, polskiej ekipie!!!!

Dziękuję Gosi Karwowskiej za zorganizowanie wyjazdu, wszystkim za miłe towarzystwo, doping i to że byliśmy polską rodziną!
Oczywiście z Fendim nie "składamy broni" i nie kulimy ogonka ze wstydu, tylko już się szykujemy na następne litewskie wystawy.

Pozdrawiam
Małgorzata Pawluczuk